Northern Rugby Union results, September 5 2009
                                   
  Northern Division Leagues          
               
  National Division Three (North)    
                                   
                               
  Beverley   41 - 13   West Park (St Helens)
  Birkenhead Park   25 - 17   West Hartlepool
  Chester   13 - 23   Stockport
  Cleckheaton   8 - 15   Rossendale
  Darlington Mowden Park   15 - 7   Rochdale
  Middlesbrough   20 - 10   Morley
  Sheffield Tigers   26 - 28   Penrith
                                   
  North One East    
                                   
                               
  Billingham   66 - 0   Old Brodleians
  Carlisle   20 - 30   Sandal
  Darlington   18 - 10   Pontefract
  Driffield   43 - 22   Percy Park
  Durham City   0 - 17   Old Crossleyans
  Gateshead   31 - 35   Morpeth
  Hartlepool Rovers   41 - 3   Ilkley
                                   
  North One West    
                                   
                               
  Altrincham Kersal   3 - 6   Wilmslow
  Aspatria   17 - 25   Vale of Lune
  Blackburn   17 - 20   Tyldesley
  Broughton Park   25 - 33   Sandbach
  Burnage   22 - 19   Northwich
  Leigh   26 - 27   New Brighton
  Liverpool St Helens   17 - 18   Lymm
                                   
  North Lancs/Cumbria    
                                   
                               
  Aldwinians   40 - 12   Oldham
  Burnley   3 - 27   Eccles
  Heaton Moor   34 - 30   Furness
  Keswick   11 - 24   Fleetwood
  Kirkby Lonsdale   24 - 7   St Benedicts
  Wigton   36 - 0   Upper Eden
  Workington   39 - 12   Netherhall
                                   
  North Lancashire Division One    
                                   
                               
  Ashton-Under-Lyne   17 - 7   Tarleton
  Birchfield (Lancs)   33 - 20   Hawcoat Park
  Bury   0 - 19   Littleborough
  De La Salle (Salford)   25 - 10   Bolton
  Didsbury Toc H   58 - 5   Old Bedians
  Garstang   10 - 22   Hutton
  Trafford MV   78 - 0   Windermere
                                   
  North Lancashire Division Two    
                                   
                               
  Blackpool   0 - 65   Newton-le-Willows
  Chorley   15 - 12   West Park Warriors
  Colne & Nelson   0 - 8   St Mary's O.B. (Lancs)
  Eagle   36 - 7   Mossley Hill
  North Manchester   5 - 7   St Edward's O.B.
                                   
  Cumbria    
                                   
                               
  Aspatria Eagles   10 - 10   Workington Steelers
  Cockermouth   26 - 10   Wigton Wanderers
  Creighton   10 - 69   Whitehaven
  Egremont   29 - 0   Moresby
  Gosforth Greengarth   P - P   Millom
                                   
  South Lancs/Cheshire Division One    
                                   
                               
  Bowdon   16 - 13   Glossop
  Dukinfield   19 - 34   Ormskirk
  Hoylake   33 - 7   Vagabonds (I.O.M.)
  Sale   50 - 17   Wigan
  Widnes   45 - 10   Oswestry
  Winnington Park   10 - 16   Anselmians
  Wirral   34 - 10   Warrington
                                   
  South Lancs/Cheshire Division Two    
                                   
                               
  Ashton-on-Mersey   13 - 13   Oldershaw
  Crewe and Nantwich   15 - 7   Moore
  Douglas (I.O.M.)   33 - 20   Liverpool Collegiate
  Orrell Anvils   25 - 0   Buxton
  Ruskin Park   42 - 20   Sefton
  Southport   29 - 19   Trentham
  Wallasey   20 - 30   Marple
                                   
  South Lancs/Cheshire Division Three    
                                   
                               
  Capenhurst   5 - 39   Linley
  Congleton   14 - 13   Helsby
  Ellesmere Port   13 - 18   Ramsey (IoM)
  Holmes Chapel   23 - 17   Port Sunlight
  Knutsford   23 - 8   Parkonians
                                   
  Durham/Northumberland Division One    
                                   
                               
  Alnwick   23 - 17   Redcar
  Gosforth   8 - 5   Ashington
  Northern   59 - 0   Consett
  Ryton   29 - 0   Hartlepool
  Stockton   41 - 20   Novocastrians
  Sunderland   23 - 45   Team Northumbria
  Wallsend   23 - 31   Horden
                                   
  Durham/Northumberland Division Two    
                                   
                               
  Acklam   41 - 6   Yarm
  Barnard Castle   20 - 15   Medicals
  Houghton   12 - 21   Bishop Auckland
  North Shields   5 - 29   Ponteland
  Whitley Bay Rockcliff   19 - 15   Blyth
  Winlaton Vulcans   17 - 43   Seaton Carew
                                   
  Durham/Northumberland Division Three    
                                   
                               
  Guisborough   101 - 0   Newton Aycliffe
  Hartlepool Athletic   27 - 12   Washington
  Hartlepool B.B.O.B.   22 - 34   South Park Rangers
  Seaham   18 - 5   Prudhoe & Stocksfield
  South Tyneside College   P - P   Sedgefield
                                   
  Yorkshire Division One    
                                   
                               
  Bradford Salem   25 - 5   Yarnbury
  Bridlington   14 - 22   Wheatley Hills
  Heath   20 - 12   Selby
  Keighley   7 - 26   Castleford
  Malton and Norton   8 - 12   York
  Scarborough   20 - 17   Dinnington
  Skipton   20 - 25   Sheffield
                                   
  Yorkshire Division Two    
                                   
                               
  Huddersfield Y.M.C.A.   13 - 13   Barnsley
  Knottingley   27 - 14   Hessle
  Leodiensian   16 - 18   Doncaster Phoenix
  Moortown   3 - 34   West Leeds
  North Ribblesdale   15 - 6   Goole
  Pocklington   18 - 12   Hullensians
  Ripon   15 - 3   West Park Leeds
                                   
  Yorkshire Division Three    
                                   
                               
  Aireborough   21 - 16   Thornensians
  Baildon   6 - 10   Old Rishworthian
  Bramley Phoenix   44 - 0   Garforth
  Old Otliensians   43 - 6   Halifax Vandals
  Roundhegians   34 - 10   Northallerton
  Wath Upon Dearne   15 - 0   Old Modernians
                                   
  Yorkshire Division Four    
                                   
                               
  Burley   24 - 14   Old Grovians
  Harrogate Pythons   22 - 8   Hemsworth
  Hornsea   12 - 33   Sheffield Medicals
  Leeds Corinthians   14 - 10   Ossett
  York Railway Institute   46 - 0   Adwick Le Street
                                   
                                   
                                   
  ENDS