Northern Rugby Union results, October 3 2009
                                   
  National Division Three (North)    
                                   
                               
  Chester   52 - 7   West Park (St Helens)
  Cleckheaton   13 - 10   Birkenhead Park
  Darlington Mowden Park   36 - 12   Beverley
  Middlesbrough   17 - 19   Stockport
  Morley   10 - 5   Rossendale
  Penrith   30 - 15   Rochdale
  Sheffield Tigers   57 - 8   West Hartlepool
                                   
  North One East    
                                   
                               
  Darlington   29 - 19   Old Brodleians
  Driffield   83 - 18   Carlisle
  Durham City   7 - 34   Billingham
  Gateshead   12 - 22   Sandal
  Hartlepool Rovers   27 - 15   Pontefract
  Ilkley   12 - 39   Percy Park
  Morpeth   18 - 26   Old Crossleyans
                                   
  North One West    
                                   
                               
  Broughton Park   34 - 10   Aspatria
  Burnage   12 - 21   Altrincham Kersal
  Leigh   25 - 7   Vale of Lune
  Liverpool St Helens   52 - 7   Tyldesley
  Lymm   25 - 3   Sandbach
  New Brighton   26 - 14   Northwich
  Wilmslow   37 - 22   Blackburn
                                   
  North Lancs/Cumbria    
                                   
                               
  Aldwinians   7 - 7   Kirkby Lonsdale
  Burnley   15 - 51   Workington
  Fleetwood   19 - 22   Oldham
  Heaton Moor   26 - 22   St Benedicts
  Keswick   37 - 3   Netherhall
  Upper Eden   P - P   Eccles
  Wigton   15 - 3   Furness
                                   
  North Lancashire Division One    
                                   
                               
  Bolton   10 - 14   Littleborough
  Bury   5 - 10   Birchfield
  De La Salle (Salford)   43 - 0   Tarleton
  Didsbury Toc H   28 - 12   Hutton
  Garstang   36 - 5   Hawcoat Park
  Old Bedians   20 - 10   Windermere
  Trafford MV   14 - 0   Ashton-Under-Lyne
                                   
  North Lancashire Division Two    
                                   
                               
  Carnforth   44 - 28   North Manchester
  Chorley   39 - 0   Colne & Nelson
  St Edward's O.B.   36 - 17   Mossley Hill
  St Mary's O.B. (Lancs)   19 - 34   Eagle
  West Park Warriors   29 - 14   Blackpool
                                   
  Cumbria    
                                   
                               
  Creighton   15 - 0   Workington Steelers
  Egremont   24 - 15   Cockermouth
  Gosforth Greengarth   P - P   Aspatria Eagles
  Millom   42 - 0   Wigton Wanderers
  Moresby   7 - 25   Whitehaven
                                   
  South Lancs/Cheshire Division One    
                                   
                               
  Anselmians   45 - 13   Glossop
  Bowdon   35 - 21   Wirral
  Dukinfield   38 - 35   Wigan
  Hoylake   27 - 20   Widnes
  Ormskirk   50 - 10   Vagabonds (I.O.M.)
  Sale   21 - 3   Warrington
  Winnington Park   8 - 3   Oswestry
                                   
  South Lancs/Cheshire Division Two    
                                   
                               
  Douglas (I.O.M.)   25 - 16   Crewe and Nantwich
  Orrell Anvils   7 - 8   Ashton-on-Mersey
  Ruskin Park   27 - 26   Marple
  Sefton   16 - 25   Liverpool Collegiate
  Southport   37 - 0   Moore
  Trentham   20 - 0   Buxton
  Wallasey   26 - 15   Oldershaw
                                   
  South Lancs/Cheshire Division Three    
                                   
                               
  Ellesmere Port   14 - 22   Holmes Chapel
  Parkonians   61 - 10   Helsby
  Port Sunlight   20 - 37   Congleton
  Prenton   50 - 0   Knutsford
  Ramsey (IoM)   95 - 5   Capenhurst
                                   
  Durham/Northumberland Division One    
                                   
                               
  Consett   33 - 47   Ashington
  Gosforth   12 - 26   Sunderland
  Horden   53 - 5   Hartlepool
  Northern   83 - 0   Redcar
  Ryton   8 - 12   Alnwick
  Stockton   30 - 58   Team Northumbria
  Wallsend   24 - 15   Novocastrians
                                   
  Durham/Northumberland Division Two    
                                   
                               
  Acklam   47 - 18   Houghton
  Bishop Auckland   14 - 17   Medicals
  Blyth   25 - 5   Barnard Castle
  Seaton Carew   56 - 16   North Shields
  Winlaton Vulcans   13 - 22   Whitley Bay Rockcliff
  Yarm   10 - 14   Ponteland
                                   
  Durham/Northumberland Division Three    
                                   
                               
  Guisborough   35 - 0   South Park Rangers
  Prudhoe & Stocksfield   HWO -     Sedgefield
  Seaham   17 - 12   Washington
  South Tyneside College   65 - 10   Chester-Le-Street
  Whitby   40 - 3   Hartlepool Athletic
                                   
  Yorkshire Division One    
                                   
                               
  Heath   24 - 18   Dinnington
  Keighley   20 - 8   Bridlington
  Malton and Norton   17 - 20   Bradford Salem
  Scarborough   37 - 15   Yarnbury
  Selby   0 - 26   Castleford
  Sheffield   18 - 19   Wheatley Hills
  Skipton   7 - 7   York
                                   
  Yorkshire Division Two    
                                   
                               
  Barnsley   34 - 20   Hessle
  Doncaster Phoenix   33 - 6   Goole
  Huddersfield Y.M.C.A.   7 - 22   Hullensians
  Knottingley   49 - 6   Moortown
  Leodiensian   31 - 13   West Leeds
  North Ribblesdale   39 - 21   Ripon
  Pocklington   18 - 20   West Park Leeds
                                   
  Yorkshire Division Three    
                                   
                               
  Aireborough   16 - 30   Roundhegians
  Baildon   9 - 8   Wath Upon Dearne
  Northallerton   10 - 32   Garforth
  Old Modernians   0 - 7   Bramley Phoenix
  Old Rishworthian   20 - 19   Old Otliensians
  Thornensians   34 - 6   Halifax Vandals
                                   
  Yorkshire Division Four    
                                   
                               
  Adwick Le Street   5 - 27   Hemsworth
  Hornsea   8 - 22   York Railway Institute
  Leeds Corinthians   3 - 15   Burley
  Old Grovians   15 - 17   Harrogate Pythons
  Ossett   6 - 3   Rotherham Phoenix
  Sheffield Medicals   34 - 29   Leeds Medics
                                   
  Yorkshire Division Five    
                                   
                               
  Mosborough   P - P   Knaresborough
  Pontefract Pythons   22 - 5   Wibsey
  Stanley Rodillians   36 - 23   Stocksbridge
                                   
  Yorkshire Division Six    
                                   
                               
  Rawmarsh   25 - 15   University of Leeds
  Rossington Hornets   P - P   Wetherby
  Sheffield Oaks   7 - 19   Halifax Vikings
                                   
  ENDS