Northern Rugby Union results, October 17 2009
                                   
  National Division Three (North)    
                                   
                               
  Cleckheaton   21 - 25   West Park (St Helens)
  Darlington Mowden Park   12 - 27   Chester
  Middlesbrough   19 - 12   Beverley
  Morley   27 - 10   West Hartlepool
  Penrith   36 - 32   Stockport
  Rochdale   15 - 21   Rossendale
  Sheffield Tigers   10 - 12   Birkenhead Park
                                   
  North One East    
                                   
                               
  Driffield   45 - 7   Old Brodleians
  Durham City   18 - 25   Darlington
  Gateshead   34 - 15   Carlisle
  Hartlepool Rovers   21 - 23   Billingham
  Ilkley   10 - 19   Sandal
  Morpeth   29 - 8   Pontefract
  Old Crossleyans   28 - 11   Percy Park
                                   
  North One West    
                                   
                               
  Broughton Park   24 - 20   Wilmslow
  Burnage   32 - 10   Blackburn
  Leigh   70 - 0   Aspatria
  Liverpool St Helens   36 - 16   Altrincham Kersal
  Lymm   32 - 18   Vale of Lune
  New Brighton   18 - 5   Tyldesley
  Northwich   34 - 13   Sandbach
                                   
  North Lancs/Cumbria    
                                   
                               
  Aldwinians   10 - 27   Heaton Moor
  Burnley   10 - 22   St Benedicts
  Fleetwood   24 - 23   Furness
  Keswick   21 - 19   Workington
  Oldham   P - P   Eccles
  Upper Eden   42 - 26   Netherhall
  Wigton   25 - 10   Kirkby Lonsdale
                                   
  North Lancashire Division One    
                                   
                               
  Bolton   0 - 19   Hutton
  Bury   23 - 5   Garstang
  De La Salle (Salford)   44 - 15   Ashton-Under-Lyne
  Didsbury Toc H   72 - 7   Birchfield
  Littleborough   49 - 7   Windermere
  Old Bedians   15 - 25   Tarleton
  Trafford MV   52 - 13   Hawcoat Park
                                   
  North Lancashire Division Two    
                                   
                               
  Blackpool   5 - 22   Carnforth
  Eagle   24 - 25   West Park Warriors
  Mossley Hill   10 - 29   St Mary's O.B. (Lancs)
  Newton-le-Willows   38 - 10   St Edward's O.B.
  North Manchester   30 - 15   Chorley
                                   
  Cumbria    
                                   
                               
  Egremont   60 - 3   Workington Steelers
  Gosforth Greengarth   10 - 20   Creighton
  Millom   36 - 3   Cockermouth
  Moresby   38 - 14   Aspatria Eagles
  Whitehaven   69 - 10   Wigton Wanderers
                                   
  South Lancs/Cheshire Division One    
                                   
                               
  Anselmians   47 - 15   Wigan
  Bowdon   15 - 14   Sale
  Dukinfield   17 - 60   Wirral
  Glossop   33 - 21   Vagabonds (I.O.M.)
  Hoylake   21 - 14   Warrington
  Ormskirk   46 - 20   Oswestry
  Winnington Park   29 - 27   Widnes
                                   
  South Lancs/Cheshire Division Two    
                                   
                               
  Buxton   0 - 69   Liverpool Collegiate
  Douglas (I.O.M.)   20 - 27   Oldershaw
  Ruskin Park   7 - 18   Ashton-on-Mersey
  Sefton   48 - 12   Moore
  Southport   31 - 17   Crewe and Nantwich
  Trentham   12 - 40   Marple
  Wallasey   17 - 24   Orrell Anvils
                                   
  South Lancs/Cheshire Division Three    
                                   
                               
  Capenhurst   26 - 6   Prenton
  Congleton   10 - 39   Ramsey (IoM)
  Helsby   21 - 5   Port Sunlight
  Knutsford   27 - 24   Ellesmere Port
  Linley   24 - 12   Parkonians
                                   
  Durham/Northumberland Division One    
                                   
                               
  Ashington   37 - 20   Hartlepool
  Consett   21 - 27   Novocastrians
  Gosforth   13 - 21   Stockton
  Horden   39 - 15   Redcar
  Northern   67 - 20   Alnwick
  Ryton   0 - 56   Team Northumbria
  Wallsend   17 - 46   Sunderland
                                   
  Durham/Northumberland Division Two    
                                   
                               
  Barnard Castle   42 - 15   Seaton Carew
  Houghton   31 - 11   Winlaton Vulcans
  Medicals   32 - 21   Blyth
  North Shields   3 - 42   Acklam
  Ponteland   19 - 12   Bishop Auckland
  Whitley Bay Rockcliff   18 - 11   Yarm
                                   
  Durham/Northumberland Division Three    
                                   
                               
  Guisborough   107 - 0   Chester-Le-Street
  Newton Aycliffe   43 - 15   Washington
  Prudhoe & Stocksfield   68 - 10   South Park Rangers
  Seaham   26 - 14   Hartlepool Athletic
  South Tyneside College   24 - 15   Hartlepool B.B.O.B.
                                   
  Yorkshire Division One    
                                   
                               
  Heath   46 - 18   Bradford Salem
  Keighley   27 - 14   Yarnbury
  Malton and Norton   17 - 12   Scarborough
  Selby   3 - 17   Wheatley Hills
  Sheffield   P - P   Bridlington
  Skipton   21 - 21   Dinnington
  York   40 - 0   Castleford
                                   
  Yorkshire Division Two    
                                   
                               
  Barnsley   31 - 13   West Leeds
  Doncaster Phoenix   14 - 13   Hullensians
  Goole   10 - 10   Hessle
  Huddersfield Y.M.C.A.   30 - 25   Ripon
  Knottingley   27 - 36   West Park Leeds
  Leodiensian   6 - 6   Moortown
  North Ribblesdale   14 - 9   Pocklington
                                   
  Yorkshire Division Three    
                                   
                               
  Bramley Phoenix   15 - 20   Old Rishworthian
  Garforth   22 - 26   Old Modernians
  Halifax Vandals   20 - 19   Northallerton
  Old Otliensians   33 - 7   Aireborough
  Roundhegians   26 - 5   Baildon
  Wath Upon Dearne   22 - 10   Thornensians
                                   
  Yorkshire Division Four    
                                   
                               
  Burley   13 - 7   Sheffield Medicals
  Harrogate Pythons   20 - 0   Ossett
  Hemsworth   12 - 22   Old Grovians
  Leeds Medics   48 - 7   Adwick Le Street
  Rotherham Phoenix   92 - 0   Hornsea
  York Railway Institute   37 - 12   Leeds Corinthians
                                   
  Yorkshire Division Five    
                                   
                               
  Knaresborough   19 - 17   Pontefract Pythons
  Marist   13 - 15   Mosborough
  Wibsey   20 - 26   Stanley Rodillians
                                   
  Yorkshire Division Six    
                                   
                               
  University of Leeds   43 - 14   Rossington Hornets
  Wetherby   29 - 18   Sheffield Oaks
                                   
                                   
  ENDS