Northern Rugby Union fixtures, December 5 2009
                                   
  National League 3 North    
                                   
                               
  Chester   10 - 21   Rossendale
  Middlesbrough   20 - 20   West Park (St Helens)
  Morley   15 - 14   Sheffield Tigers
  Penrith   45 - 17   Darlington Mowden Park
  Rochdale   19 - 13   Cleckheaton
  Stockport   22 - 8   Birkenhead Park
  West Hartlepool   5 - 39   Beverley
                                   
  North One East    
                                   
                               
  Hartlepool Rovers   34 - 26   Old Brodleians
  Ilkley   8 - 15   Gateshead
  Morpeth   17 - 15   Durham City
  Old Crossleyans   34 - 9   Driffield
  Percy Park   6 - 20   Darlington
  Pontefract   24 - 10   Carlisle
  Sandal   21 - 17   Billingham
                                   
  North One West    
                                   
                               
  Leigh   5 - 22   Lymm
  Liverpool St Helens   20 - 35   Wilmslow
  New Brighton   20 - 31   Burnage
  Northwich   10 - 9   Broughton Park
  Sandbach   41 - 3   Blackburn
  Tyldesley   42 - 16   Aspatria
  Vale of Lune   3 - 19   Altrincham Kersal
                                   
  North Lancs/Cumbria    
                                   
                               
  Eccles   25 - 8   Heaton Moor
  Fleetwood   16 - 7   Aldwinians
  Furness   11 - 15   Workington
  Netherhall   12 - 51   Kirkby Lonsdale
  Oldham   18 - 14   Burnley
  Upper Eden   21 - 3   Keswick
  Wigton   25 - 0   St Benedicts
                                   
  North Lancashire Division One    
                                   
                               
  Bolton   P - P   Bury
  Didsbury Toc H   78 - 5   Hawcoat Park
  Hutton   15 - 7   Ashton-Under-Lyne
  Littleborough   20 - 19   Trafford MV
  Old Bedians   0 - 32   De La Salle
  Tarleton   3 - 21   Birchfield
  Windermere   15 - 10   Garstang
                                   
  Cumbria    
                                   
                               
  Aspatria Eagles   P - P   Gosforth Greengarth
  Cockermouth   10 - 47   Egremont
  Whitehaven   15 - 0   Moresby
  Wigton Wanderers   15 - 25   Millom
  Workington Steelers   10 - 13   Creighton
                                   
  South Lancs/Cheshire Division One    
                                   
                               
  Anselmians   34 - 3   Bowdon
  Dukinfield   17 - 3   Warrington
  Glossop   29 - 28   Hoylake
  Ormskirk   27 - 31   Winnington Park
  Oswestry   7 - 64   Wirral
  Vagabonds (I.O.M.)   10 - 8   Sale
  Wigan   0 - 11    Widnes
                                   
  South Lancs/Cheshire Division Two    
                                   
                               
  Liverpool Collegiate   26 - 7   Douglas (I.O.M.)
  Marple   12 - 5   Crewe and Nantwich
  Moore   12 - 23   Ashton-on-Mersey
  Ruskin Park   22 - 12   Oldershaw
  Sefton   21 - 16   Southport
  Trentham   8 - 17   Orrell Anvils
                                   
  Durham/Northumberland Division One    
                                   
                               
  Ashington   5 - 3   Ryton
  Consett   8 - 25   Gosforth
  Hartlepool   0 - 65   Stockton
  Horden   9 - 20   Northern
  Novocastrians   10 - 34   Alnwick
  Redcar   17 - 31   Sunderland
  Wallsend   13 - 18   Team Northumbria
                                   
  Durham/Northumberland Division Three    
                                   
                               
  Newton Aycliffe   32 - 5   Seaham
  Prudhoe & Stocksfield   33 - 20   South Tyneside College
  Sedgefield   29 - 50   Whitby
  South Park Rangers   47 - 22   Hartlepool Athletic
  Washington   8 - 18   Chester-Le-Street
                                   
  Yorkshire Division One    
                                   
                               
  Castleford   15 - 22   Scarborough
  Dinnington   13 - 17   Bridlington
  Heath   19 - 22   Yarnbury
  Selby   28 - 29   Sheffield
  Skipton   9 - 11   Malton and Norton
  Wheatley Hills   33 - 20   Bradford Salem
  York   3 - 14   Keighley
                                   
  Yorkshire Division Two    
                                   
                               
  Barnsley   17 - 3   Leodiensian
  Doncaster Phoenix   12 - 17   North Ribblesdale
  Goole   8 - 39   Knottingley
  Hessle   10 - 12   Pocklington
  Huddersfield Y.M.C.A.   16 - 11   West Park Leeds
  Hullensians   25 - 19   Moortown
  West Leeds   A - A   Ripon
  Aband 72min- Injury to ref
                                   
  Yorkshire Division Five    
                                   
                               
  Stocksbridge   13 - 0   Wibsey